Bir ulus sanattan ve sanatçıdan yoksunsa tam bir hayata sahip olamaz.
Anasayfa Site Haritası Site İletişim
21 °C

Pancarlı Önoğlu kansere yenildi

Torbalı'dan Haberler

Haber Tarihi: 13/08/2012 Torbalı'dan Haberler Sayfasına Geri Dön »


 

Türkiye’nin ve dünyanın sayılı tenorlarından olan Pancarlı Fahri Önoğlu, 43 yaşında hayatını kaybetti. 6 aydır cilt kanseriyle mücadele eden Önoğlu’nun naaşı doğup büyüdüğü Pancar’da toprağa verildi.
TÜRKİYE’NİN yetiştirdiği en önemli tenorlardan olan Torbalılı Fahri Önoğlu hayatını kaybetti. “Pavarotti’yi Anma Gecesine”, İtalya ve Türkiye’den 10 tenorla birlikte bir konser vermek üzere davet edilmesi ile gündeme gelen Önoğlu’nun cenazesi Pancar’da toprağa verildi. İzmir Devlet ve Opera Sanatçısı Önoğlu’nun cilt kanseri olduğu öğrenildi. Merhumun naşı Pancar Cami’nde ikindi namazına müteakiben kılınan cenaze namazının ardından Pancar Mezarlığı’nda toprağa verildi. 6 aydır cilt kanseriyle mücadele eden evli ve 2 çocuk babası 43 yaşındaki Fahri Önoğlu’nun ölümü sanat camiasında büyük üzüntüye neden oldu.

DÜNYANIN SAYILI TENORLARINDAN BİRİ
İLK ve orta öğrenimini Torbalıda tamamladıktan sonra yolu TRT İzmir Radyosu ile kesişen Fahri Önoğlu, Türkiye’nin ve dünyanın sayılı tenorları arasındaydı. 1969 yılında Torbalı’da dünyaya gelen Önoğlu, 1988 yılında TRT İzmir Radyosu Çok Sesli Korosu’nda tenor olarak görev aldı. 1989 yılında 9 Eylül Üniversitesi Devlet Konservatuarı’nı kazanarak Prof. Sevda Aydan’ın öğrencisi oldu. 1993 yılında Mersin Devlet Opera ve Balesi’nin açtığı sınavı kazanarak sanat hayatına atıldı. Bu tarihten itibaren birçok eserde solist sanatçı olarak görev aldı. Son olarak 4 yıl önce “Pavarotti’yi Anma Gecesine”, İtalya ve Türkiye’den davet edilen 10 tenorla birlikte bir konser vermek üzere davet edilmesi ile gündeme gelen Önoğlu, aynı zamanda seslendirdiği senfonik ilahilerle de büyük beğeni topluyor. Opera ve balelerde sahne alan ünlü sançtı, İspanya’da oynanan ilk Türk operası Aşkı Memnu’da ”Behlül” rolü ile izleyicinin karşısına çıkmıştı.

PANCAR’DA KONSER VERDİ
MERSİN Devlet Opera ve Balesi’nde solist sanatçı olarak uzun yıllar boyunca hizmet veren Önoğlu, 2009 yılı Ocak ayından itibaren İzmir Devlet Opera ve Balesi’nde görev yapıyor. Fahri Önoğlu, geçtiğimiz yıl konser için geldiği Pancar Muzaffer Hanım İlköğretim Okulu’nda doğup büyüdüğü topraklarla hasret gidermişti. Ünlü tenor, İzmir Devlet Opera ve Balesi’nin köylerdeki öğrencilerin sanatla tanışması adına başlattığı ‘köylere opera götürme’ projesinin de fikir babası. Şu ana kadar Torbalı’nın Pancar ile Bayındır ilçesinin Yakapınar ve Furunlu köylerine giden Önoğlu, gördüğü ilgi karşısında oldukça mutlu olmuştu.

ÖNOĞLU’NUN OYNADIĞI ESERLER
HOFFMAN’IN Masalları’nda Hoffman, Don Pasquale’de Ernesto, Ali Baba ve Kırk Haramiler’de Ali Baba (Aspendos Uluslararası Opera ve Balesi Festivali Temsili), Öylesine Bir Dinleti’de Tenor, Madam Butterfly’da Goro (Aspendos Uluslararası Opera Ve Balesi Festivali Temsili), Lucia di Lammermoor’da Arthuro, Damdaki Kemancı’da Motel, Venedik’te Bir Gece’de Dük (İzmir Devlet Opera Ve Balesi Temsili), Tosca’da Cavaradossi, İnci Avcıları’nda Nadir, İpagliacci’ de Beppe, Kiss Me Kate’de Lucenzio, Bir Tenor Aranıyor’da Tito, `Aşkı Memnu` da Behlül (Dünya Prömiyeri), Don Giovanni’ De Don Ottavio, Van Gogh’da Theo, Satılmış Nişanlı’da Vaşek, Gilgameş’de Yaşlı Kör (Ankara Opera Ve Bale Festivali Temsili), Atatürk Aramızda’da tenor, Çardaş Prensesi’ nde Edwin, Arşın Mal Alan’da asker, La Traviata’da Alfredo ve Yusuf ile Züleyha’da Yusuf rolleri. `Mavi Nokta, Yunus Emre Oratoryosu, Cumhuriyet Kantatı, Eski Üslupta Kantat, Dünyada Barış, Senfonik İlahiler.

Kaynak:BüyükTorbalı
WEB YAZILIM İZMİR